Pablo Picasso: Dajte mi muzej i ja ću ga napuniti!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Pablo Picasso: Dajte mi muzej i ja ću ga napuniti!

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:11 pm

Poznata je njegova izjava; Dajte mi muzej i ja ću ga napuniti! Sa stvorenih više od 20.000 umetničkih dela, to je svakako mogao.

Španski slikar, keramičar, inovator i skulptor,  smatran najvećim umetnikom 20. veka. Bio je jedinstven kao izumitelj oblika te kao izumtelj stilova i tehnika i majstor različitih medija, te jedan on najplodonosnijih umetnika u istoriji umetnosti.
Gotovo da nema likovnog područja u kojem Picasso nije izrazio svoj umetnički kreativni genije. Bavio se slikarstvom na platnu i na zidu, skulpturom, grafikom i keramikom, izrađivao kolaže i plakate i u svemu tome bio velik.

Plavi i Ružičasti period; uveritira u kubizam

Njegov golemi opus obuhvaća više stvaralačkih faza: “modru“, “ružičastu“, “kubističku” , zatim “klasičnu“, “nadrealisitčku” i “ekspresionističku“.

Picassove omiljene teme bila su: glazbala, mrtva priroda i njegovi prijatelji. Jedan od najčuvenijih portreta njegovih prijatelja je onaj Daniel Henry Kahnweilera. Nakon analitčikog kubizma Picasso prelazi na drugu fazu kubizma – sintetički kubizam. Ova druga faza kubizma dekorativnija je, a boje igraju veću ulogu, dok oblici ostaju isfragmentirani i ravni.

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Re: Pablo Picasso: Dajte mi muzej i ja ću ga napuniti!

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:24 pm

10 zanimljivosti o Pablu Picassu

1. Picassovo puno ime sastoji se od 23 reči
Picasso je kršten kao Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso. Imena je dobio po raznim rođacima i svecima. Picasso je inače prezime njegove majke, Marie Picasso y Lopez. Otac mu se zvao Jose Ruiz Blasco.

2. Žena koja ga je donijela na svet je mislila da je mrtvorođenče
Donošenja Picassa na svijet bilo je teško. Bio je jako slab, a žena koja ga je porodila je, kada ga je vidjela, pomislila da je mrtav i ostavila ga je na stolu. Spasio ga je njegov ujak Salvador koji je bio lekar. “Doktori su u to vreme pušili cigare, a ni moj ujak nije bio iznimka. Kada me vidio kako ležim tamo, otpunhuo mi je dim u lice i ja sam odmah došao do sebe” - rekao je jednom prilikom Picasso.

3. Prva reč: olovka
Picasso kao da je rođen kao umetnik. Prva reč mu je bila “piz”, skraćena španska reč za olovku. Njegov otac, takođe umetnik, obrazovao ga je od 7.godine. Kada je Picasso napunio 13, otac mu je pokušao zabraniti slikanje jer je shvatio da će postati bolji od njega.

4. Picassova prva slika
Sa 9 godina naslikao je svoju prvu sliku, nazvanu Le Picador (1890.), na kojoj je muškarac koji jaše konja za vreme borbe bikova.Prva “ozbiljnija” slika bila je La premi?re communion (1896.), portret njegova oca, majke i sestre dok kleče pred oltarom. Imao je 15 kada ju je napravio.

5. Bio je loš učenik
Bez sumnje, Picasso je bio briljantan. Umetnički, bio je godinama ispred kolega u razredu koji su bili 5-6 godina stariji od njega. No, Picasso nije mogao podneti disciplinu i zbog toga je često bio kažnjavan.
“Zatvarali su me u malu sobicu sa belim zidovima i klupom na koju sam mogao sesti. Bilo je sjajno tamo, mogao sam u miru slikati po zidovima” - rekao je jednom prilikom.

6. Prvi posao
Picasso je svoj prvi ugovor potpisao u Parizu sa prodavačem umetnina koji mu je plaćao 150 franaka mesečno.

7. Je li Picasso ukrao Mona Lisu?
Zapravo ne, ali 1911., kada je Mona Lisa ukradena iz Louvrea, policija je uhapsila njegovog prijatelja po imenu Guillaume Apollinaire. On je optužio Picassa za krađu, a policija ga je privela na ispitivanje. Kasnije su obojica puštena bez optužbi.

8. Kubizam: mnogo malih kockica
1909. su Picasso i njegov prijatelj, francuski umetnik Georges Braque osnovali pokret poznat kao kubizam. No, oni nisu ti koji su izmislili taj naziv. Prvi put ga je upotrebio kritičar umetnina Louis Vauxcelles kada je komentarisao Picassove slike kao “nešto puno kockica”.
Le Guitariste (The Guitarist) by Pablo Picasso (1910)

9. Picasso je bio playboy
To što je bio slavan, pomoglo mu da nađe djevojku. Više njih ustvari. Sledi lista nekih od njih.
- Fernande Olivier (Picassova prva ljubav, njoj je bilo 18, njemu 23)
- Marcelle Humbert AKA Eva Gouel (njoj je bilo 27, Picassu 31)
- Gaby Lespinasse (njemu je bilo 34, ali se ne zna koliko je tačno Gaby imala, no bila je jako mlada)
- Olga Khokhlova (Picassova prva supruga, njoj je bilo 26, a njemu 36 kad su se upoznali)
- Marie-Thér?se Walter (ona je imala 17, on 46)
- Dora Maar (ona je imala 29, Picasso 55)
- Françoise Gilot (ona je imala 21, a on 61)
- Genevi?ve Laporte (jedna od njegovih posljednjih ljubavnica. Bila je u srednjim 20-ima kada mu je postala model i ljubavnica, a on je imao 70-ak)
- Jacqueline Roque (njegova druga supruga, bilo joj je 27, a njemu 79)

10. Zašto je postao komunist?
Razlog svog pristupanja komunistima objasnio je rečima: “Postao sam komunist jer se naša stranka trudi više nego bilo koja druga naučiti kako izgraditi svet u kojem će ljudi jasnije razmišljati, biti slobodniji i sretniji. Dok čekam vreme kad ću moći ponovo u Španiju, Francuska komunistička partija je moja domovina.”

Za svoj angažman u Pokretu mira nagrađen je 1950. Staljinovom nagradom za koji je dizajnirao amblem golubice. Zahvaljujući tom angažmanu dobio je dosje u FBI-u. U tom se dosjeu nalazi i stavka gde ga se optužuje za špijunažu u korist Sovetskog Saveza. Sve do Staljinove smrti (1953.) uživao je velik ugled u komunističkom pokretu.

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:27 pm

Gospijice iz Avinjona

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:35 pm

Courtisane au collier de gemmes

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:38 pm

Girl Before A Mirror

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:39 pm

The old gitarist

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:40 pm

Seated Woman (Marie-Therese)

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:41 pm

Blue nude

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:42 pm

Le Rêve (The Dream)

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:43 pm

Asleep

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Sub Sep 07, 2013 1:44 pm

Nude, Green Leaves and Bust

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Uto Okt 08, 2013 7:56 pm

Slika iz posta iznad “Akt, zeleno lišće i bista”, te “Dečak sa lulom” i “Dora Mar sa mačkom”, Pabla Pikasa su tri njegove slike vredne preko sto miliona dolara, svaka pojedinačno.

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu