Sonja

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Sonja

Počalji od pesma taj Sre Okt 02, 2013 11:15 pm

15. 9.1961. — 23. 9. 2008.

Sonja Savić je svojim životom i porukama o njemu koje je ostavila za sobom zaslužila temu na ovom ''najgorem forumu''. Velika srpska glumica koja je bila više od glumice, buntovnica, avangardna umetnica, žena koja je mislila, govorila i izgledala drugačije od drugih, neponovljiva Sonja Savić je ostavila dubok trag, pamtimo je mi, kojima je značila u onim teškim vremenima devedesetih godina kada smo živeli i preživeli uprkos svima i svemu što je bilo protiv nas. Ovo je sećanje na nju.
O svim velikim i značajnim ljudima koji su bili ljudi sa velikim Lj se više piše i priča kada napuste ovaj svet, takav je slučaj i sa neponovljivom Sonjom. 
Osamdesetih godina 20. veka svojom posebnom pojavom izvršila je desant na jugoslovensku kinematografiju; postaje urbana ikona jugoslovenske generacije H, koju na pragu zrelosti dočekuje krvavi raspad zemlje i kulturnog prostora. Iako vrlo popularna 80-ih kao glumica u kultnim filmovima kinematografije bivše Jugoslavije, poslednjih se godina njenog života povukla iz javnosti i bila je veća zvezda u Sloveniji gde je snimala sa slovenačkim rediteljom Janom Cvitkovičem filmove “Hleb i mleko” za koji je on dobio “Zlatnog lava” za najboljeg debitanta u Veneciji 2001., a zatim i film “Od groba do groba”, koji je postigao veliki uspeh na međunarodnim festivalima.

U devedesetim godinama bira život izvan institucija, kritički društveni stav i bavi se eksperimentalnim pozorištem i videoumetnošću. Iako se slovenački film vraća nakon 2000. u regionalnu kinematografiju, u kojoj je Sonja ostavila veliki trag, u isto vreme traje njena lična drama ogorčenja i izolacije, koja okončava preranom smrću u septembru 2008. godine. Mediji su tada izvještavali kako je preminula od posljedica predoziranja heroinom. Sonja je bila mnogo više od onoga što kulturni i filmski establišment sme da prizna sebi:

Ličnost i pojava Sonje Savić je zaista višeslojna. Ona je bila, i ljudi je pamte, kao filmsku zvezdu, kao čudo od deteta, kao urbanu ikonu generacije bivše Jugoslavije 1980-ih i, naravno, kao filmsku zvezdu bivše jugoslovenske kinematografije. 

Ona je prvo bila potpuno izvanserijska ličnost i izvanserijski talenat. To je zaista u njenim mladim danima bilo vrlo primećeno. Ona je bila i dete-glumac, a kasnije i na Akademiji ko god je imao prilike raditi s njom, svi su je proglašavali čudom. Međutim, stecaj različitih okolnosti je doveo do toga takav izvanserijski talenat nije bio možda do kraja prepoznat i iskorišćen. I inače u svakom društvu je teško ljudima koji previše odskaču, da budu prilagođeni. Uvek su oni ti koji predvode, oni su ti koji su avangarda, oni dolaze prerano i ne bivaju shvaćeni. Sonja je bila jedna od takvih ljudi. S druge strane, možda je i razlog za takvu jednu sudbinu bio i raspad Jugoslavije, odnosno raspad jednog takvog prostora u kojem je Sonja predstavljala nekoga i nešto, u kojem je ona zaista bila velika zvezda. Takođe, njoj je taj prostor puno značio. Ona se paralelno sa svojom filmskom karijerom vrlo posvećeno bavila alternativnim teatrom i njezini glavni saradnici na takvim projektima bili su ljudi s prostora bivše Jugoslavije. Sonja je s Darkom Rundekom 1990. godine u mostarskim pećinama spremala veliki projekat koji se zvao 'Ne!' i znalo na što se odnosi to 'Ne!'. Međutim, oni, naravno, nisu mogli sprečiti neke stvari. Neue Slowenische Kunst su takođe bili ljudi s kojima je ona sarađivala i koji su bili njezini istomišljenici u umetničkom smislu. Tako da je raspad Jugoslavije njoj mnogo možda teže pao nego nekim ljudima koji su bili ukorenjeni isključivo u lokalnim sredinama. Ona je to naglašavala, ali, naravno, u situaciji u Beogradu i Srbiji koja je bila izuzetno nepovoljna za bilo kakvo umetničko pa i ljudsko delovanje.

Bila je borac protiv političkog vrha, borac za pravdu, borac protiv rata..., sve je to bila Sonja Savić. Neponovljivi individualista koji beskompromisno gazi sve tabue i ruga se licemerju današnjice na svoj jedinstveni umetnički(orginalni) način. Sonja, fališ nam.

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Re: Sonja

Počalji od Marea taj Čet Okt 03, 2013 1:38 am

Pesmo, odlicno...Hvala ti za ovu temu, jednom sam je otvorila i forum se ugasio, tako da tamo mi ostala...evo je sad ovdje...Odlicno...

Sonja Savić - Poslednji istinski trag osamdesetih

24. i 25. septembra Sonja Savić je u medijima bila prisutna više nego u poslednje dve decenije skupa. Medijska nekrofilija je uobičajena pojava kada nas neko nepovratno napusti ali mislim da takva količina neumesnih hvalospeva i poluistina, te već dosadne priče o isforsiranim komercijalnim filmovima u kojima je glumila, zgadila bi se, ako nikom drugom, upravo samoj Sonji.
Ipak, iz tih medija saznali smo za tragičnu vest i uzrok njene smrti.
Sonja je 23. septembra u 18:30 počela da pada u komu, a njen ’prijatelj’ pozvao je Hitnu pomoć oko 22 časa, kada je već prestala da daje znake života. U 22:30 lekari su konstatovali smrt. Umrla je od prekomerne doze heroina. Kompletno telo joj je bilo u ožiljcima od uboda igli i još za života bila je u bednom stanju. Pojedini mediji preneli su i vest da je slavna glumica preminula na starom dušeku, okružena špricevima i da u njenom stanu nije bilo nikakvog nameštaja jer je sve rasprodala kako bi došla do droge, što je njena majka negirala, govoreći da je vodila normalan i uredan život. Činjenica je da je Sonja živela haotično dugi niz godina i to se videlo na njoj, a uostalom to je i sama izjavljivala dok je bila živa.
Velika glumica sahranjena je u četvrtak 25. septembra u selu Donja Gorevnica kod Čačka, rodnom mestu njenog oca.
Ovim tekstom ne želim nikoga da uvredim ili da budem oštar prema nekome, već želim da realno sagledam jedno veliko ime, a trebali bi i sami poštovaoci njene umetnosti, posle ovog teksta još više da je vole. Želeo sam da napišem nešto sa čim bi i Sonja makar malo bila zadovoljna, ma gde da je sada, a i svi ostali ljubitelji i iskreni stvaraoci umetničke scene. Takođe bih želeo da ovaj tekst bude na pravi način shvaćen iako znam da se ovim tekstom ništa ne može promeniti ali barem se na neke stvari može ukazati kako bi put alternative bio dalje razvijan na zdravim i pravim osnovama.
B.R

Margita (Osecanja. O. Secanja.)
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Čet Okt 03, 2013 3:50 am

Da, Marea, zaslužila je ova posebna žena svoju temu ovde, zaslužila je poštovanje jer je bila i ostala original medju falsifikatima, kako umetničkim,tako i životnim plagijatima. Uostalom, život i jeste umetničko delo.

Meni se u ulozi pevačice u filmu ''Život je lep'' uselila u srce, prosto sam osetila njene vibracije gledajući taj film, bila je božanstvena, za tu ulogu je dobila i nagradu u Veneciji. To mi je jedan od omiljenih naših filmova upravo zbog Sonje Savić.

Bila je aktivna i kao rediteljka - "Prvi srpski tehno vodvilj", "Supernaut - Beograd andergraund", "Plej" i poslednji njen film "Šarlo te gleda".

Imala je stas i glas, karizmu, neverovatan talenat... ''...Nikada nas nećete uništiti, anarhoidi, samo smo anahronični prema vremenu, sve je tako jednostavno, ali većina neće da shvati,...''

Izašla je jedna knjiga '' Sonja Savić, otvorena stranica''

Prema simbolici godina života Sonje Savić, knjiga sadrži dva bloka po 47 autorskih tekstova, a serijal je započet zapisom njenih roditelja Mikaine i Milovana Savića. O Sonji Savić pisali su Dušan Kovačević, Rade Šerbedžija, Dragan Nikolić, Darko Rundek, Suada Kapić, Mira Furlan, Puriša Đorđević, Vlada Divljan, Olivera Katarina, Lazar Ristovski, Miša Radivojević, Svetozar Cvetković i drugi.
Jedna darovita žena u stupidnom vremenu, normalno da društvo ne voli takve, plaši se i gnuša od takvih jer ništa ne razume, šta oni hoće uopšte? Ona kao genijalna osoba ne trpi glupost, glupost ne trpi nju, naravno da je to uzajamno.
 To stupidno ponavljanje kako je bila narkomanka, kao da joj je to profesija, svakog čoveka koji išta zna o umetnosti i umetnicima medju kojima je veliki broj onih koji su bili i ostali konzumenti raznih opijata tera da se zamisli i upita, sa kojom to malogradjanštinom danas imamo posla?
Sonja o tome govori u ovom odlomku iz intervjua danom u emisiji ''Balkanskom ulicom'':

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Čet Okt 03, 2013 12:49 pm

Sonji Savic nije bio problem za sebe reci da je stupida, stupida un'altra volta, ako treba,.. njoj je samo bilo tesko da u "svjesnom" stanju podnese svu tu kolicinu nerazumijevanja, nepravde i glupih ljudi  koji su na pametnim pozicijama...
To je moje vidjenje...

..i cesto je imala taj sarkazam u sebi, pametno i inteligentno upakovan u rijeci...Kao napr. na ovom video klipu koji sam postavila...gdje kaze izmedju ostalog i ovo; Ne znam sta je Zeljko, slaba ti televizija, a najjaci si iz nase generacije, zato sto se uhvatio taksija, pa radia..Tako tacno a tako kroz sarkazam i bez uvrede..uredu Very Happy
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Čet Okt 03, 2013 1:00 pm

Ljubav ne moze da se desi svaki dan. Prva ljubav je ono sto nas cini bicem ili zenom..Ja sam imala prvu ljubav, otkrila sam je dosta rano, cak nisam ni znala da je to isti covek u osmoj godini, upoznali smo se u cetrnaestoj. Nikada nisam ocekivala od tog coveka da on oseca isto prema meni. Znaci apsolutno sloboda, bez obzira sto ja nesto osecam taj drugi nije duzan. E to je greska napr. roditelja, kada zensko dete vaspitaju,: da sedi kuci, da bude verna svome muzu, i da ocekuje od svog muza da je drzi kao malo vode na dlanu, da kad se probudi, da je ona prva misao u njegovoj glavi itd. To je budalastina. Mi smo svi ljudi za sebe, i takva iluzija moze da unisti apsolutno svaki odnos. Meni je to bilo jasno od malih nogu. Nisam ocekivala nikakav odgovor na svoje obozavanje, i tako sam imala srecu da otkrijem platonsku ljubav koja je dosta dugo trajala.,.nekih 14 godina..i onda..da bih se zapravo odvojila da krenem u zivot..kao mlad covek pa lupeta; Ako nece onaj kojeg ja volim, mozda da pokusam sa onim koji mene voli. To nikako ne pokusavajte jer to je hitac u prazno. A sledeca ljubav mi se desila otprilike za 15 godina, sa covekom 13 godina mladjim. Znaci, jedan u milion. Posle njega..stvarno ako naidje neko ko mi uzbudi Um ili pokrene moj libido..Tesko..

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Čet Okt 03, 2013 1:08 pm

Sonja Savic je voljela i zivjela tu pravu slobodu, nije joj smetala gey populacija, tj nije imala nista protiv njih. No, ipak je smatrala da to nije prirodno, i da to nije dobro..i uprkos Slobodi koju je zivjela i o kojoj je govorila..Isto kao sto je bila talenat na djelu, tako je bila i Sloboda na djelu..za homoseksualce ipak tvrdila je da su "neprirodan cin"...

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Čet Okt 03, 2013 1:20 pm

Интелектуалци овде сматрају да на томбули побеђује увек исти број. То је за мене фасцинантно. Како можеш бити интелектуалац и веровати да ће све што је увек било увек и бити, и то у смислу да је све што је увек било она реалност којом смо окружени. Ја сам некако увек сматрала да је све што је увек било управо оно чега нема око мене – захваљујући мени - Sonja Savic

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Čet Okt 03, 2013 1:28 pm

U cemu majke danas najcesce grese??

Majke grese u tome sto ne prate koga su rodile. , prvenstveno sto je meni vazno, postaviti pitanje ko je moje dete. , i obratiti se detetu kao starijem od sebe, a ne projektovati moje dete bice to .Ja kada sam pitala jednu moju drugaricu, jedna jedina koja mi je odgovorila nesto inteligentno na pitanje o porodjaju, dobro sta si prvo videla kada si rodila, ona je rekla; Videla sam nesto vrlo, vrlo, vrlo staro, mnogo starije od mene..Prema tome, to bice koje dolazi ono je definitivno starije od nas, a u 21 veku bez razmisljanja, i obracati se detetu kao starijem od sebe..

Mnogo mi je ovo zanimljivo, jer je jako blisko mom stavu...Ima negdje neka tema pisala sam slicno na jednom forumu...mada niko me nije razumio..Sada znam da nisam luda..uredu 

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Uto Okt 08, 2013 8:56 am

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Čet Jan 16, 2014 1:31 am

1997 god, posveceno ubijenom Romu od strane skinheads-a

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Čet Jan 16, 2014 5:14 am

Kraljica...

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Estera taj Ned Jan 19, 2014 11:09 pm

]Hvala za ovu Temu. Ako je iko zasluzio da ostane u uspomeni, u istoriji, u secanju onda je to nasa SONJA SAVIC. Ona je zrtva jednog teskog vremena koje mnogi vredni nisu mogli preziveti. Kada razmisljam i zelim da je uporedim sa nekim drugim ne nalazim  drugo ime osim njenog. Pogodila me njena smrt. Ne samo kao velike talentovane umetnice nego i kao zene koja je imala emocije, dusu, svest i savest da kaze sustinu propasti koja jos traje. Ona je to nosila u sebi i nije mogla da pobegne od takve stvarnosti od koje ako bi se dublje razmisljalo moglo se umreti i bez ikakve droge. Na zalost, upravo ta droga se forsirala od momenta kada se culo da je vise nema umesto da se govorilo o onome sto je stvorila i ostavila iza sebe. Da se govori koliki je covek bila! I da se nikada ne zaboravi. cao
Estera
Najgori član
Najgori član

Broj poruka 42

Datum upisa 07.08.2013
Raspoloženje Raspoloženje : najgore

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Ned Jan 19, 2014 11:29 pm

Da, Sonja je bila žena sa dušom i srcem, ali i jakim intelektom - posebna među posebnima.

Jedna od onih koja je sa jezivom sigurnošću smela gledati problemima u oči i reći šta o njima misli, jedna od onih kojoj se to ne prašta.

Jedna od onih koje se ne zaboravljaju.  :srce:

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: