Najgori forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Volite svoje neprijatelje

+6
ypsilon
Estera
Marea
Valter
Komsinica
pesma
10 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Volite svoje neprijatelje

Počalji od pesma Ned Jan 19, 2014 5:24 am

Volite svoje neprijatelje 2eo8mzc
Evo jedne istinite priče za uvod u temu:

Dirk Vilems (Dirk Willems) je rođen u Asperenu, u Holandiji. Pogubljen je 16. maja 1569. godine.
Njegov jedini "zločin" se sastojao u tome što je propovedao da treba krštavati samo odrasle ljude, koji su se sami odlučili za to, i da, prema tome, praksa krštavanja dece nije ispravna. On je pripadao pokretu koji je propovedao vraćanje izvornom, apostolskom hrišćanstvu. On i nekoliko drugih ljudi su se ponovo krstili, kao odrasli ljudi, što je crkva tada osuđivala i oštro kažnjavala. Dirk je zbog toga uhapšen i stavljen u zatvor.

Međutim, uspeo je da pobegne pomoću konopca koji je napravio od starih krpa. Počeo je da beži preko zaleđenog jarka, ali utom ga je primetio zatvorski čuvar i dao se u poteru za njim. Dirk Vilems je lako pretrčao preko tankog leda jer je zbog zatvorskih obroka izgubio na težini. Međutim, stražar, koji je trčao za njim, je upao u ledenu vodu i počeo da zapomaže boreći se da se ne udavi.

Vilems se, iako je mogao da pobegne i tako spasi sebe, vratio i izvukao svog gonitelja na čvrsto tlo. Na taj način je postupio po Hristovim rečima:

Volite svoje neprijatelje i molite se za one koji vas progone, da budete sinovi svoga Oca, koji je na nebesima. On čini da njegovo sunce izlazi i zlima i dobrima, i šalje kišu i pravednima i nepravednima. Jer, ako volite one koji vole vas, kakva je vaša nagrada? Zar to ne rade i carinici? I ako pozdravljate samo svoju braću, zar činite nešto naročito? Zar to ne rade i neznabošci? Zato budite savršeni kao što je vaš nebeski Otac savršen (Evanđelje po Mateju 5:44-48).

Utom su stigli i ostali čuvari i opet uhapsili Dirka. Kasnije je stavljen na muke i, pošto nije hteo da se odrekne svoje vere, živ je spaljen na lomači 16. maja 1569. godine.

Šta je to Dirk Vilems imao u sebi?

Kako voleti svoje neprijatelje?
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Komsinica Ned Jan 19, 2014 5:40 am

“Success in warfare is gained by carefully accommodating ourselves to the enemy's purpose.” 
― Sun TzuThe Art of War


Sto ne podrazumijeva nedostatak postovanja:) 


Mnoge religije ubijaju zivotinje sa milosti, sa postovanjem prema onom sto ta smrt cini za one koji ce da prezive na racun te zivotinje. Ako to nije ljubav, sto je?! 
Ali da me lav pojede, sigurno bi ljudi vjerovali da je krvozedna zivotinja, bez osjecanja, bez ljubavi. 


Ah taj paradoks  Very Happy
Komsinica
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od pesma Ned Jan 19, 2014 5:55 am

Da, širok je pojam ''neprijatelj'' ljudski.

Ljudi proizvoljno tumače sopstvenu veroispovest. To je kod hrišćana jako izraženo, pronalaze se u onom što je lako i najjednostavnije: Voleti sebe i sebi bližnje(tu se naročito nacionalisti nakaradno petljaju u hrišćanstvo i ne znajući šta hrišćanstvo zaista traži od čoveka); dok ''neprijatelje'', one druge, drugačije a tim i daleke mrze. Još ako ih ti drugi nečim izazivaju, diraju ili mrze, gotovo, poklali bi se sa njima, o takvima sve najgore! 

Pri tom nikada neće priznati koliko mrze nekoga, sva ta svoja negativna osećanja omataju tzv. brigom za drugoga i potrebom da mu ukažu na greške i vrate ga na ''pravi'' put. Vratiće ga na taj ''pravi put'', makar ga morali izopštiti ili mu raditi o glavi, ubiti ako treba, kako god samo ga ne voleti. Ne dao Bog da svom neprijatelju iskreno oproste i pomognu!

I o čemu mi onda tu pričamo, o kakvoj ljubavi,  o kakvom to hrišćanstvu?

To isto vredi i za mnoge druge religije, gotovo sve na svetu.
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Komsinica Ned Jan 19, 2014 6:08 am

Pricati o ljubavi prema neprijatelju je izlisno. 
Ljudi imaju ruznu naviku da sve i svasta smatraju svojim neprijeteljem. A ako sagledaju sebe ustanovice u 99% slucajeva da su sami svoj neprijatelj. 
So, tema je da li vole sebe;)

Onaj koji vec misli da je pronasao put prema svjetlu, pokazuje i ljubav prema drugima, jer je odavno sam sa sobom rascistio, i voli ono sto jeste, sto predstavlja. Da li ce biti shvacen?! Nije ga briga. To se zove "tough love"  kez 

Sumirati neprijatelja pod kategoriju mrznje jeste odlika slabica, i uglavnom se pripisuje kao takva nadobudnim nacionalistima.
Komsinica
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od pesma Ned Jan 19, 2014 6:17 am

Komsinica ::
Onaj koji vec misli da je pronasao put prema svjetlu, pokazuje i ljubav prema drugima, jer je odavno sam sa sobom rascistio, i voli ono sto jeste, sto predstavlja. Da li ce biti shvacen?! Nije ga briga. To se zove "tough love"  kez 

Sumirati neprijatelja pod kategoriju mrznje jeste odlika slabica, i uglavnom se pripisuje kao takva nadobudnim nacionalistima.
Tačno tako kako si napisala.  ok 

Što kaže Meša Selimović ''Nemam ja dva srca... jedno za ljubav, drugo za mržnju''.
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Valter Ned Jan 19, 2014 7:39 am

Čovek čoveku ne bi smeo biti neprijatelj.
Valter
Valter
Najgori član
Najgori član

Broj poruka 85

Datum upisa 15.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Marea Ned Jan 19, 2014 3:09 pm

Valter ::Čovek čoveku ne bi smeo biti neprijatelj.

Ne bi smeo, ne bi hteo, al' se prosto zaneo.. Laughing
Marea
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Estera Ned Jan 19, 2014 9:46 pm

Jako snazna prica, Pesmo, o coveku hriscaninu i cuvaru zatvora. Preispitujem sebe da li bi se vratila da bezboznika spasim da se ne utopi znajuci da ce me kostati zivota.  Ne misim da bi definicija 'voleti svoje neprijatelje' mogla da se primeni u tom slucaju. Bog je rekao da se odvojimo od onih koji mrze na njega. Da sa njima nemamo nikakav udeo ni u cemu. Svetlost sa tamom nema nista. Ne Treba ni  mrzeti  ni voleti one koji sluze sotoni. Mudri Solomon je rekao: 'Pametan covek vidi zlo i skloni se a budala nasrce.' Za one za koje znam da ce mi naneti neprocenjivu stetu i raditi mi o glavi mogu samo da se sklonim sto dalje i da se molim za blagoslov i spasenje Bogu za njih. Da oprostim i da nemam mrznje.
Estera
Estera
Najgori član
Najgori član

Broj poruka 42

Datum upisa 07.08.2013
Lokacija : najgora
Raspoloženje Raspoloženje : najgore

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od ypsilon Ned Jan 19, 2014 9:54 pm

pesma ::
Šta je to Dirk Vilems imao u sebi?

Kako voleti svoje neprijatelje?


A, što je imao?! Prvo i osnovno bio je čovjek. Drugo bio je ispred svoga vremena. Volio je svoje i poštovao je tuđe. Međutim okolnosti su tada bile drugačije. Mada ima segmenata slićnim današnjim. Nije bio ispunjen i niti imao mržnju. U biti, od mržnje nemaš ništa. Niti ćeš narasti ili biti veći ili pametniji. Samo sebe razoriš. Ima netko da nam ne leži, ne dopada se i to. To da. Ali kad bi sve stavili na stol, nema razloga za mržnju. Ako s nekim ne možeš ili ti ne odgovara, zaobiđi ga/ju. Mržnjom nećeš ništa postići. Neprijatelj se voli tako što mu se poštuje različitost mišljenja i to da i on/a ima pravo na život. Najveći naš neprijatelj smo mi sami sebi. Jer se jako malo poznajemo, pa tako nam drugi svi izgledaju kao da će nas pojesti. A, da smo ukusni, nismo baš. osmeh 
ypsilon
ypsilon
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1887

Datum upisa 24.07.2013
Raspoloženje Raspoloženje : Gura se.

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Estera Ned Jan 19, 2014 10:03 pm

Moglo bi se primeniti i ono: Sve sto ne zelis sebi ne cini ni drugom. U cutanju je sigurnost.

Na primer, pojuri me ustasa pa se sapne a ja se vratim da mu pomognem da ustane. On ustane I rokne me nozem. On je neprijatelj. A ja da ga volim? Bezi, bre sto dalje...

 :blink:
Estera
Estera
Najgori član
Najgori član

Broj poruka 42

Datum upisa 07.08.2013
Lokacija : najgora
Raspoloženje Raspoloženje : najgore

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od ypsilon Ned Jan 19, 2014 10:05 pm

Estera ::Moglo bi se primeniti i ono: Sve sto ne zelis sebi ne cini ni drugom. U cutanju je sigurnost.

U čutanju je sigurnost, ali može biti i odobravanje nečega lošega. Naravno ne mora da bude. osmeh 
ypsilon
ypsilon
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1887

Datum upisa 24.07.2013
Raspoloženje Raspoloženje : Gura se.

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od pesma Ned Jan 19, 2014 10:21 pm

Estera ::
Na primer, pojuri me ustasa pa se sapne a ja se vratim da mu pomognem da ustane. On ustane I rokne me nozem. On je neprijatelj. A ja da ga volim? Bezi, bre sto dalje...
 :blink:
Ajme, ovo se ni meni ne dopada,mogu da vizualizujem događaj brrr .... ufrci 

To kada nas vija manijak sa nožem u rukama se ne broji u ono ''volite svoje neprijatelje'', u ovom slučaju za petama bi mi bio predator na dve noge, beži sestro i ne okreći se! Volite svoje neprijatelje Runforhills

Ypsilon ::A, što je imao?! Prvo i osnovno bio je čovjek. Drugo bio je ispred svoga vremena. Volio je svoje i poštovao je tuđe. Međutim okolnosti su tada bile drugačije. Mada ima segmenata slićnim današnjim. Nije bio ispunjen i niti imao mržnju. U biti, od mržnje nemaš ništa. Niti ćeš narasti ili biti veći ili pametniji. Samo sebe razoriš. Ima netko da nam ne leži, ne dopada se i to. To da. Ali kad bi sve stavili na stol, nema razloga za mržnju. Ako s nekim ne možeš ili ti ne odgovara, zaobiđi ga/ju. Mržnjom nećeš ništa postići. Neprijatelj se voli tako što mu se poštuje različitost mišljenja i to da i on/a ima pravo na život. Najveći naš neprijatelj smo mi sami sebi. Jer se jako malo poznajemo, pa tako nam drugi svi izgledaju kao da će nas pojesti. A, da smo ukusni, nismo baš. osmeh
O da, za ovo boldovano posebno.  okej
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od krtica Pon Jan 20, 2014 7:06 am

Naprijatelje ne da ne volim nego mrzim. Iskreno. Nisam savršen,šta ću.
krtica
krtica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 361

Datum upisa 29.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Marea Pon Jan 20, 2014 7:09 am

Ja svoje neprijatelje nit' mrzim, nit' volim...A savrsena sam, sta cu.. uredu  Very Happy
Marea
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od krtica Pon Jan 20, 2014 7:11 am

Ne verujem ti,šta ćeš.  kez 
krtica
krtica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 361

Datum upisa 29.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Marea Pon Jan 20, 2014 7:12 am

Nista, a ti??  Laughing
Marea
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od krtica Pon Jan 20, 2014 7:14 am

I dalje ću govoriti da ne volim svoje neprijatelje, neću im okretati drugi obraz.  astasad 
krtica
krtica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 361

Datum upisa 29.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Marea Pon Jan 20, 2014 7:18 am

Ne volim ih ni ja, ali i ni ne mrzim...drugi obraz sam ce da se "okrene"... uredu  kez
Marea
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od pesma Uto Jan 21, 2014 11:25 pm

krtica ::I dalje ću govoriti da ne volim svoje neprijatelje, neću im okretati drugi obraz.  astasad 
Ovo se zove iskrenost a ne mora biti da je u pitanju mržnja.

Ni ja ne podržavam ideju o okretanju drugog obraza. Kome da ga okreneš?
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od ypsilon Uto Jan 21, 2014 11:49 pm

Ljubite bližnjega svoga i ako možete i imate priliku, samo ga potkačite kada ga/ju poljubite. kez 
ypsilon
ypsilon
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1887

Datum upisa 24.07.2013
Raspoloženje Raspoloženje : Gura se.

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od pesma Sre Jan 22, 2014 11:22 pm

ypsilon ::Ljubite bližnjega svoga i ako možete i imate priliku, samo ga potkačite kada ga/ju poljubite. kez 
I ovoga ima toliko puno da je to bolesno, lažna ljubav, lažna prijateljstva, lažni dušebrižnici, kako uopšte neko čistog srca može takve ljude da preživi?

Pretpostavimo da je neko grub prema nama i maltretira nas. On za nas predstavlja neprijatelja. Njegovo ponašanje prema nama predstavlja za nas stres i kako ćemo primeniti mehanizam racionalizacije? Reći ćemo: "Ma voli on/ ona mene, samo ne ume svoju ljubav da pravilno izrazi prema meni!" ili "U dubini svoga bića on/ona je jako dobar čovek, samo što je ta dobrota mnogo duboko u njemu pa ne može da dodje do izražaja!"

Auh, mnogo duboko se kod nekih zavukla..... Ali to nije moj problem. Hajde da volimo one koji nas ne vole. Iskreno.  :srce: :srce: :srce:
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od NetPredator Sre Jan 22, 2014 11:27 pm

ypsilon ::Ljubite bližnjega svoga i ako možete i imate priliku, samo ga potkačite kada ga/ju poljubite. kez 
Munite ga u međunožje Laughing
NetPredator
NetPredator
Najgori član
Najgori član

Broj poruka 86

Datum upisa 22.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Komsinica Čet Jan 23, 2014 12:30 am

Obozavam sve svoje neprijatelje, al oni mene malo manje  Very Happy  A ja ih iskreno volim, smrc, smrc  Very Happy
Komsinica
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od pesma Čet Jan 23, 2014 12:34 am

Komsinica ::Obozavam sve svoje neprijatelje, al oni mene malo manje  Very Happy  A ja ih iskreno volim, smrc, smrc  Very Happy
Priznaj da je to mnogo lepši osećaj, ta ljubav koja svakim danom raste  :srce:  od one patološke mržnje koju neki osećaju kada pomisle na ljude koji im se po nečemu ili zbog nečega ne dopadaju pa ih doživljavaju kao neprijatelje.

Nemamo mi neprijatelje, njima se to samo čini da nas ne vole, mi njih volimo, samo strpljivo, ljubav će pobediti sve...   aha 
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Komsinica Čet Jan 23, 2014 12:38 am

Tacno mila:) I pored zabave koju napravim od njih, stvarno ih volim! I uzivam u njima  Very Happy  :srce:
Komsinica
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Volite svoje neprijatelje Empty Re: Volite svoje neprijatelje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu