Oko za oko, zub za zub

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Oko za oko, zub za zub

Počalji od pesma taj Ned Jan 26, 2014 10:51 pm

Je li osveta etički legitiman čin?

Sve zavisi od toga kako definišemo etiku, kako lično gledamo na sve. Naša priroda je dobra ili zla?

Stalna napetost između onoga što mislimo i onoga što činimo....

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Re: Oko za oko, zub za zub

Počalji od Marea taj Ned Jan 26, 2014 11:05 pm

Ja mislim da je nasa priroda i dobra i zla..Ista energija koja samo prelazi iz jednog u drugo stanje...E sad koliko ce ta energija biti svjeza, cista, jaka to zavisi od covjekove svijesti..
Osvetu uvijek predajem zaboravu.. uredu

Margita (Osecanja. O. Secanja.)
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Ned Jan 26, 2014 11:18 pm

Marea ::Osvetu uvijek predajem zaboravu.. uredu
Mislim da je to što si napisala samo donekle istina, koliko je ispravno ne znam. Jer, ono što mi učinimo pa sebi objasnimo kako smo ispali kul u nekom momentu prema nekom drugom, kako nas nije briga šta ko misli ili oseća zbog nas, kako ćemo to zaboraviti, taj neko može naš čin da smatra osvetom zbog nečega što nam je učinio na žao u prošlosti i sada je povređen. O našoj osveti, ukoliko je nismo svesni svedoče oni kojima smo se osvetili neplanski- planski- nebitno. Možemo da sve negiramo i ne prebrojimo zube onome kome smo ih iz izbili, zubi su mu ipak ispali.  Very Happy  

Kada se pamti, osveta je i slatka.

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Ned Jan 26, 2014 11:32 pm

O daa, ako govorimo o "spontanoj" osveti, to je okey, i tu niko nije kriv.. jok , ali Osveta kao plan, kao dubok i ozbiljan plan je nepotrebna..

a kad se ne pamti, oprostaj jos sladji.. uredu

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od NetPredator taj Ned Jan 26, 2014 11:34 pm

Marea ::Ja mislim da je nasa priroda i dobra i zla..Ista energija koja samo prelazi iz jednog u drugo stanje...
Poptuno se slažem s ovom konstatacijom, mi preusmeravamo svoju energiju dalje, na dobro ili zlo, sve od nas zavisi.

Mislim da čovek koji živi da bi se osvetio, živi u čemeru i crnom svetu, lišen radosti. Nem' pojma
NetPredator
Najgori član
Najgori član

Broj poruka 86

Datum upisa 22.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Ned Jan 26, 2014 11:46 pm

Poptuno se slažem s ovom konstatacijom, mi preusmeravamo svoju energiju dalje, na dobro ili zlo, sve od nas zavisi.

Priznaces da smo svi i jedno i drugo, to tvrdim, i onda me "napadaju" ovi "dobri" da to nikako nije tacno i da oni nikada nisu bili losi, i ne znaju sta je to zlo, osim kad ga vide kod drugoga.. Laughing , sto je meni opet smijesno, jer obicno se takve rasprave zavrse sa vjerom u Boga...onda "moras" biti dobar i nikada ne smijes biti los..

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od NetPredator taj Ned Jan 26, 2014 11:48 pm

Imao sam te užasne snove, i nisam znao šta ću. Tražio sam rešenje svugde gde sam mislio da ih mogu naći, a onda mi jedan prijatelj reče: Zašto se bojiš zla koje imaš u sebi, svi ga imamo, nisi ti izuzetak, nisi ti Isus, da si lišen zlobe i nekih najobičnijih ljudskih osobina i osećanja
NetPredator
Najgori član
Najgori član

Broj poruka 86

Datum upisa 22.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Ned Jan 26, 2014 11:55 pm

nisi ti Isus,

Cak je i on pomalo lukav, jer ako je sveznajuci, onda je morao znati da ce se zrtvovati... uredu  Very Happy  , a zrtve uvijek pobjedjuju..

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od NetPredator taj Ned Jan 26, 2014 11:56 pm

Kako nije znao, bilo mu je predviđeno da strada i da vaskrsne.
NetPredator
Najgori član
Najgori član

Broj poruka 86

Datum upisa 22.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Komsinica taj Pon Jan 27, 2014 12:01 am

Neko je rekao:

"So, pokusavas da mi kazes da me jevrejski zombi moze napraviti da zivim vjecno, ako telepatski prihvatim da je on moj gospodar, a sve zato sto je zmija ubijedila rebrastu zenu da jede sa magicnog drveta?"
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Pon Jan 27, 2014 12:06 am

Marea ::O daa, ako govorimo o "spontanoj" osveti, to je okey, i tu niko nije kriv.. jok , ali Osveta kao plan, kao dubok i ozbiljan plan je nepotrebna..

a kad se ne pamti, oprostaj jos sladji.. uredu
Normalno da svi mi govorimo ''ne svetim se nikada, praštam...'', čovek voli da o sebi misli najbolje, ali..., mnogo ljudi to samo govori, malo njih to tako i radi. Nema onoga ko se nekom nekada nije zbog nečega osvetio, povod je nebitan, jačina osvete takođe.

Ljutit čovek svašta može da učini u momentu.

Oproštaj posle bilo kakve osvete možda može biti sladak, ali po meni nije oproštaj već kupovanje sopstvenog mira.

Bez pokajanja nema ničega od oproštaja.

Toliko kao društvo volimo da se svetimo da ne treba ni objašnjavati, zato svedoče sudovi pred tzv. nepristrasnim sudovima koje imamo, koji sude zločincima kojima se ništa ne prašta. 

Je li kazna drugo ime za osvetu?

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Pon Jan 27, 2014 12:06 am

Kako nije znao, bilo mu je predviđeno da strada i da vaskrsne

Pa kazala sam da je znao, jer je sveznajuci...dakle, svjesna zrtva...
Ovo govorim iz knjiga,ono sto sam procitala... a ne iz licnog osecaja...jer ga ne vezem za ove dogadjaje, vec nesto mnogo dublje i jace...

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Pon Jan 27, 2014 12:13 am

Normalno da svi mi govorimo ''ne svetim se nikada, praštam

Meni nije normalno, jer nikada ne govorim da uvijek prastam, ali se ne svetim, ne bar svjesno..moguce da moj zaborav ucini tako nesto...al to je opet spontana reakcija...

Oproštaj posle bilo kakve osvete možda može biti sladak, ali po meni nije oproštaj već kupovanje sopstvenog mira.

ja i ako ne oprostim, ne osjecam nemir, osim kada sam krivaa,,, uredu..i tad opet ttrazim opravdanje za sebe,(rekoh ja mala sam zlocka ponekad) to je ona enerija koja na "klackalici" ponekad prevagne, i otvori onaj "siromasni dio nas"...

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Pon Jan 27, 2014 12:22 am

U ovu priču se uklapa i ono ''okretanje drugog obraza'', ono lupi ti neko šamarčinu, a ti mu oprostiš, odvali te još jednom, a ti mu oprostiš i okrenš drugu stranu, nema osvete, dirne ti neko u porodicu, u dete, u nekoga koga voliš više od sebe, a ti mu oprostiš i ne pomisliš na osvetu ''kaznu''? Ko to radi? Ja takve ne poznajem.

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Komsinica taj Pon Jan 27, 2014 12:27 am

Ne priznajem izreke, ali je istina da samo jaki prastaju. 
Ljudi imaju ruznu naviku da "reaguju", radije nego da razmisle, odvazu, analiziraju, pa tako odrede akciju. 

So neko ti dirne u porodicu, sta raditi? Naravno da ces pokusati zastititi porodicu iznad svega. Ako je cin vec svrsen, sta je to sto ti mozes da uradis da negiras taj cin, da ga izbrises? Nista. Sem oprosta. Move on. Nadajucu se da si naucio lekciju. 

Kupujes mir time? Pa to je dobro receno. Vjerojatno da. Ko ima previse dana da ih trosi na mrznju, ogorcenost, osvete?! Samo glupav covjek.
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Pon Jan 27, 2014 12:28 am

U ovu priču se uklapa i ono ''okretanje drugog obraza'', ono lupi ti neko šamarčinu, a ti mu oprostiš

Rekoh, al evo da se ponovim, u ovom slucaju ne treba oprostiti...samim tim "osudjeni" je vec kaznjen..

dirne ti neko u porodicu, u dete, u nekoga koga voliš više od sebe, a ti mu oprostiš i ne pomisliš na osvetu ''kaznu''?

Ako se radi o verbalnom "diranju" odgovorim na isti nacin, al' to se ne zove osveta, vec odbrana..
a ako DIRNE u fizickom smislu, e tu ujedam, ne oko za oko,,,nego oko za glavu.. Laughing ..al to je vec tuca  lol 2

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Komsinica taj Pon Jan 27, 2014 12:31 am

Marea ::
a ako DIRNE u fizickom smislu, e tu ujedam, ne oko za oko,,,nego oko za glavu.. Laughing ..al to je vec tuca  lol 2
Ocito ti draga niko nije dirnuo u dijete, i hvala Bogu da je tako. Zamisli da si sama s djetetom, a njihA prekonekoliko. Tuca garant. 

Glupost ne mozes pobijediti silom, nikad. Mozes je nadmudriti, i ostaviti u prasini iza sebe:)
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Pon Jan 27, 2014 12:34 am

Komsinica ::

Kupujes mir time? Pa to je dobro receno. Vjerojatno da. Ko ima previse dana da ih trosi na mrznju, ogorcenost, osvete?! Samo glupav covjek.
Ovo je toliko istinito, da samo jaki praštaju iskreno. Bez prepričavanja ''istorije'' i veličanja svojeg oprosta kada ih ponovo neko povredi.

Još jači i mirniji, najači i najmirniji se i ne hvataju za uvrede, tek je tih malo....

Takvi pomalo liče na Isusa, ali samo pomalo. Isus je najpre paradigma, onako kako ga Biblija opisuje, oduzeta mu je ljudskost i pravo na grešku, Sin Čovečiji koji po onome što radi i nije čovek.

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Pon Jan 27, 2014 12:36 am

[quote="Marea"]

E ovde se tako PRONALAZIM.  aha nestrpljiva 

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Pon Jan 27, 2014 12:36 am

Cek, cek, nisi dobro razumjela izvukla si iz konteksta, ovo je bio odovor, a ko ti neko dirne u dijete....u fizickom smislu...

Ocito ti draga niko nije dirnuo u dijete

A ako ti kazem da jeste, i da mi sada puze, ali bukvalno...

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Pon Jan 27, 2014 12:39 am

pesma ::

Pa da, kako se to nesto lavovsko, divlje probudi u covjeku da je to gotovo natprirodno, ili je mozda bas prirodno tako reagovati, a ko ce a znati...ja samo znam da tad nemam suzdrzanost, nemam "ljudskosti" u sebi, proradi ta zvijer od koje se i sama uplasim.. Laughing

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pesma taj Pon Jan 27, 2014 12:40 am

pesma ::

Pa da, kako se to nesto lavovsko, divlje probudi u covjeku da je to gotovo natprirodno, ili je mozda bas prirodno tako reagovati, a ko ce a znati...ja samo znam da tad nemam suzdrzanost, nemam "ljudskosti" u sebi, proradi ta zvijer od koje se i sama uplasim.. Laughing
Grrrrr  Laughing , šta ti je čovek...

Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3460

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Komsinica taj Pon Jan 27, 2014 12:41 am

Marea ::Cek, cek, nisi dobro razumjela izvukla si iz konteksta, ovo je bio odovor, a ko ti neko dirne u dijete....u fizickom smislu...

Ocito ti draga niko nije dirnuo u dijete

A ako ti kazem da jeste, i da mi sada puze, ali bukvalno...
Pa onda si bila sretna. Ja sam vise mislila u smislu africkih majki koje recimo klece pred puskom dok im citav odred siluje 10-ogodisnju kcer. 

Uvijek ima vece zlo, na koje malo ko od nas pomisli. Kao stor ekoh, svi smo skloni da reagujemo, "blizu sebi", o sebi, za sebe, etc. 

Svijet je ogroman:)
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Pon Jan 27, 2014 12:43 am

Uvijek ima vece zlo
 Uvijek..

Pa onda si bila sretna. Ja sam vise mislila u smislu africkih majki koje recimo klece pred puskom dok im citav odred siluje 10-ogodisnju kcer

I presrecna, jer ovo ne mogu ni da zamislim, eto ali ni da zamislim...

Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Pon Jan 27, 2014 12:45 am

Grrrrr , šta ti je čovek

Moralna zivotinja.. Laughing