Najgori forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Individualizam

5 posters

Ići dole

Individualizam  Empty Individualizam

Počalji od pesma Sub Jan 04, 2014 6:22 am

Individualizam  Slide-1-728


Jedinka koja snagu crpi iz sebe same, spemna na preuzimanje potpune odgovornosti za individualnu egzistenciju. 

Jedinka usredsređena na otkrivanje unutrašnje istine.

Jedinka koja upravlja svojim životom onako kako misli da je najbolje, ne ugrožava kolektiv,svojim individualnim delovanjem šire gledano čak pomaže kolektivu na nekim višim nivoima(energije, svesti i egzistencije)ali od njega ne zavisi niti mu je podređena.

Jedinka sa nezavisnim shvaćanjem sebe prema drugim ljudima.


Koje je glavno svetsko pitanje danas?

Osnovno pitanje sveta  je izbor između dva principa: Individualizam i kolektivizam.

Individualizam drži kako čovek ima neotuđiva prava koja mu ne mogu biti oduzeta od bilo kojeg drugog čoveka, ili bilo kojeg broja, grupe ili kolektiva drugih ljudi. Prema tome, čovekovo postojanje je njegovo vlastito pravo i njegovo život je njegovo vlasništvo, ne vlasništvo grupe.

Kolektivizam drži kako čovek nema apsolutnih prava; kako njegov rad, telo i osobnost pripadaju grupi/društvu i kako društvo ima pravo njima raspolagati po želji, na način koji vidi prikladnim, u bilo koju svrhu koju smatra društveno korisnom. Prema tome, čovek postoji samo po dozvoli društva i za korist društva.

Ova dva principa tvore temelje dva suprotna društvena sistema.

 Individualizam i kolektivizam nisu dve strane istog puta, nego dva puta koja idu u suprotnim smerovima. Jedan vodi slobodi, pravdi i prosperitetu, dok drugi vodi u ropstvo, horor i uništenje.

 U sistemu individualizma, milion ljudi ne može donesti zakon da ubiju jednog čoveka za vlastitu korist. Ako ga ubiju – krše zakon- i biće kažnjeni.

U sistemu kolektivizma, milion ljudi (u praksi, onaj koji tvrdi da ih zastupa) može doneti zakon da se jedan čovek (ili manjina) ubije, da bi time postigli vlastitu korist. Njegovo pravo na život nije priznato.

Uvek i svuda glasam za individualizam!
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od micikapicika Ned Jan 05, 2014 5:12 am

Individualizam i malo kolektivizma isto tako neće da škodi, mislim pri tom na pomoć onima koji su ugroženi, malo empatije i tolerancije ....  uredu 


"Ljudi su podobni za građansku slobodu upravo razmerno svojoj spremnosti da navuku moralne lance vlastitim žudnjama; srazmerno tome koliko je njihova ljubav za pravdom iznad njihove lakomosti; srazmerno tome koliko je njihovo zdravo i trezno razumevanje iznad njihove taštine i drskosti; srazmerno tome koliko su spremniji slušati savete mudrog i dobrog i koliko im daju prednost pred laskanjem hulja."
Edmund Burke
 
micikapicika
micikapicika
Član u razvoju
Član u razvoju

Broj poruka 204

Datum upisa 05.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od pesma Čet Jan 16, 2014 12:31 am

Fridrih Niče na jednom mestu ovako formuliše: "Ali onaj kojeg narod mrzi, kao što psi mrze kurjaka, to je slobodni duh, dušmanin okova, nepoklonik ikona, usamljenik u šumama. Isterati njega iz zaklona - to je oduvek nazivao narod smislom za pravednost: na njega on nagoni svoje najzubatije pse".

Da, nije lako biti individualac u društvu koje kreira norme ponašanja i traži od svakoga ponaosob da im se pokloni.

Ima li smisla individualizam bez dokazivanja u kolektivu, makar masa ''nagonila najzubatije pse'' na njega?

Razmišljam o ovome duže vreme...  think
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od Marea Čet Jan 16, 2014 7:53 am

Sve je danas moguce. Covjek ratuje protiv covjeka. Samo rijetki mogu da ignorisu zlo (kolektivizam), i budu stabilni u svojoj individualnosti.
Imamo tu i paradoks, jer primitivan nacin zivota govori o prirodnom stanju covjeka. No, meni je too prihvatljivo, s obzirom da sam od onih koji imaju teoriju da je sam zivot paradoks. Kolektivizam kaznjava pojedinca koji ne postuje "pravila"...a to je primitivni "divljak" nesposoban da razumije individualnost. Opet paradoks...Najgora su lazna moralna nacela...Individualnost je licni "opstanak", a ne destrukcija. ..i zato bih ja sebicnost nazvala vecom moralnom vrijednoscu od (navodnog) altruizma..Ljudska priroda nije oggranicena, zapravo ne bi trebala to biti...posebno ne nekom tamo laznom ideologijom altruizma...Nesporazumi izmedju ljudske prirode, individue, i iracionalne moralnosti prave drustvu najvecu stetu...
Urodjena teznja ka Slobodi je najveca individualnost jednogg pojedinca...

e i samo da dodam, tema mi se dopada...bliska mi je... uredu  osmeh
Marea
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od pesma Čet Jan 16, 2014 8:04 am

To kako ti Marea govoriš o altruizmu, nešto slično tvrdi i Niche.  uredu On stavlja u prvi plan ''nadčoveka'' jakog pojedinca i smatra da takav jedino može da menja svet.

Mogu da se složim sa tim da je sebičnost na neki način iskrenija od altruizma, koji je više ljudska težnja nego ostvarljivi realni cilj. Čak mislim da je taj, da kažem poriv da se drugome pomogne i za drugoga žrtvuje nešto sa čim se čovek ili rodi ili ne rodi. A malo se njih rađa sa željom da se žrtvuju zarad drugih ljudi, upravo jer individua, osoba oduvek prirodno misli prvo na sebe, onda na druge - na kolektiv.

Altruizam nam je potreban - takvi ljudi koji samosvesno odlučuju da sebe izlože neprijatnosti bez želje da im to kolektiv prizna kao veliko delo. To mogu samo jaki pojedinci.
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od Marea Čet Jan 16, 2014 8:12 am

upravo jer individua, osoba oduvek prirodno misli prvo na sebe, onda na druge - na kolektiv.

To je vjeruj mi, racionalna sebicnost, koja je tri put bolja od iracionalnogg altruizma..

Eto G-dina Niche-a nikada nisam posebno "studirala", al' znam mu otprilike stavove..jer gle...ako racunamo individualna prava, onda je altruizam nespojiv sa Slobodom...A meni je ta Sloboda draza od leba... uredu  Very Happy
Marea
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od Komsinica Čet Jan 16, 2014 11:55 am

pesma ::

Altruizam nam je potreban - takvi ljudi koji samosvesno odlučuju da sebe izlože neprijatnosti bez želje da im to kolektiv prizna kao veliko delo. To mogu samo jaki pojedinci.
I oni kojima nije stalo do "opceg" misljenja:) 
Najveci problem covjecanstva je teznja ka pripadanju stadu kako ja to zovem strucno:) A sta uraditi sa tom pripadnosti, sem pokusaja da se nekako okoriste, e dalje pod tog nisu razmisljali  kez
Komsinica
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od krtica Čet Jan 16, 2014 12:10 pm

Komsinica ::
A sta uraditi sa tom pripadnosti, sem pokusaja da se nekako okoriste, e dalje pod tog nisu razmisljali  kez

Pripadaju tom i tom brlogu,imaju knižicu da su članovi toga i toga, naravno da se nisu učlanili u tu i tu partiju,organizaciju samo zato da im vreme brže prodje... Teški dupeuvlakači nikada ne mogu biti jaki individualci gooza
krtica
krtica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 361

Datum upisa 29.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od Komsinica Čet Jan 16, 2014 12:14 pm

krtica ::
.. Teški dupeuvlakači nikada ne mogu biti jaki individualci gooza
Ali mogu tako lijepo da ljube straznjicu  lol 2  lol 2  lol 2  lol 2  lol 2
Komsinica
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od krtica Čet Jan 16, 2014 12:17 pm

Komsinica ::
Ali mogu tako lijepo da ljube straznjicu  lol 2  lol 2  lol 2  lol 2  lol 2
Aha-m,šef sam jednoj maloj,maloj grupici takvih pedera  lol 2 
krtica
krtica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 361

Datum upisa 29.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od Komsinica Čet Jan 16, 2014 12:21 pm

krtica ::
Komsinica ::
Ali mogu tako lijepo da ljube straznjicu  lol 2  lol 2  lol 2  lol 2  lol 2
Aha-m,šef sam jednoj maloj,maloj grupici takvih pedera  lol 2 
hahahahahahahahah Imas obljubljenu pozadinu dakleM hahahahahahahahahahahahahah
Komsinica
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Individualizam  Empty Re: Individualizam

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu