Najgori forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Empatija

+3
JonDoe
Ђаво лично
Lolla
7 posters

Ići dole

 Empatija  Empty Empatija

Počalji od Lolla Ned Jan 06, 2013 9:31 am

Empatija (od gr: εν - u; i gr: παθος - osećanje, strast) doslovno - uživljavanje.

Termin potiče iz estetike. Nemački filozof i psiholog Teodor Lips (Lipps) je početkom veka uveo izraz uživljavanje (nem. Einfuhlung), u engleskom prevodu empatija, da bi njime označio "unošenje" (putem intuicije i motorne mimikrije) vlastitih stavova i osećanja u neko umetničko delo ili prirodnu pojavu (natmuren oblak, vedar dan itd.). Empatija podrazumeva emocionalno stapanje osobe sa objektom svog estetskog doživljaja. Mada je za pojavu uživljavanja paradigmatična empatija u recepciji umetničkog dela, po Lipsu, ova pojava je opštija i javlja se i van sfere umetničkog.
U psihologiji, termin se upotrebljava da označi proces neposrednog uživljavanja u emocionalna stanja, mišljenje i ponašanje drugih ljudi. Empatija predstavlja neposredno saznanje osećanja, želja i namera drugih ljudi, za razliku od simpatije koja podrazumeva saživljavanje sa osećanjima bliskih ljudi, saučestvovanje u emocionalnom stanju drugih. Npr. kada putem empatije otkrivamo strah ili bol drugog lica, mi prvenstveno znamo šta oni osećaju, a kada preko simpatije doživljavamo ova osećanja koja imaju nama draga lica (brat, sin, žena), tada i sami proživljavamo, osećamo strah ili bol.
U psihoanalizi i psihoterapiji uopšte, empatija kao sposobnost da "budemo drugi" jeste nesvesni kanal komunikacije terapeutovog predsvesnog i nesvesnog sa nesvesnim pacijenta. Po Frojdu, empatija je derivat procesa identifikacije sa objektom. Neki klinički psiholozi razlikuju imitativnu i projektivnu empatiju. H. A. Mari (Murray) se zalaže za primenu kritičke empatije u kliničkoj psihologiji.

izvor: wikipedia


Lepo zvuči jedna od definicija empatije.
Ono, što me zanima,
jer znam da svako od nas ima određenu dozu empatije
je sledeće:

Da li, i u kojoj meri ste empatični?
Imate li više štete, nego koristi od iste i zašto?


Lolla
Lolla
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 560

Datum upisa 26.12.2012
Lokacija : ... divljina ...
Raspoloženje Raspoloženje : zaklonjenja od štete, al' za frkom uvek fanatik

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od Ђаво лично Ned Jan 06, 2013 10:51 am

Свака особа, која је лишена емпатије, више је инсект, него човек. Недостатак емпатије води у психичка стања блиска оном,каква су имали немачки нацисти, када су створили логоре.
Ђаво лично
Ђаво лично
Junior Najgori
Junior Najgori

Broj poruka 523

Datum upisa 26.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od JonDoe Pon Jan 07, 2013 7:21 am

Puno stete,zbog nagona da izadjem u susret i pomognem valjda...otkako sam to promenio samo sa ljudima koji su mi stvarno bliski,a tih je jako jako malo
JonDoe
JonDoe
Član u razvoju
Član u razvoju

Broj poruka 255

Datum upisa 31.12.2012
Lokacija : bunar
Raspoloženje Raspoloženje : lose ide ka gorem

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od Ђаво лично Pon Jan 07, 2013 7:40 am

Наравно, Дое, не треба од тога правити хистерију; и ја исто радим. Одавно сам схватио да не треба помоћи свима.
Ђаво лично
Ђаво лично
Junior Najgori
Junior Najgori

Broj poruka 523

Datum upisa 26.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od Blind Fury Pon Jan 07, 2013 9:55 am

Pa skoro da ste otisli od teme. Empatija uprosceno znaci da se uzivis u poziciju nekog drugog... da shvatis sta se mucka iskod tog plavog sesira a tice se emocija. Npr. Vragu je tolo oko srca kada je u adu, i kapiram to, jer svi volimo svoj dom, pa makar bilo emotivna rupcaga, kakav je njegov dom.
teletabisi:

E da, empatican sam i to je korisTna alatka za drustveni zivot. slepac
Blind Fury
Blind Fury
v.d Direktor
v.d Direktor

Broj poruka 671

Datum upisa 26.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od JonDoe Pon Jan 07, 2013 10:03 am

Ma jasno bre samo to moz na razne nacine da iskoristis
JonDoe
JonDoe
Član u razvoju
Član u razvoju

Broj poruka 255

Datum upisa 31.12.2012
Lokacija : bunar
Raspoloženje Raspoloženje : lose ide ka gorem

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od Ђаво лично Pon Jan 07, 2013 10:25 am

Tiflos :: Npr. Vragu je tolo oko srca kada je u adu, i kapiram to, jer svi volimo svoj dom, pa makar bilo emotivna rupcaga, kakav je njegov dom.
Да знаш какве су журке- не би тако говорио...  Empatija  1247693044
Ђаво лично
Ђаво лично
Junior Najgori
Junior Najgori

Broj poruka 523

Datum upisa 26.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od Admin Pon Jan 07, 2013 12:08 pm

Tiflos ::Pa skoro da ste otisli od teme. Empatija uprosceno znaci da se uzivis u poziciju nekog drugog...
Dobro je  Empatija  277638789
Mislila sam da jedino ja ne kapiram empatiju kao nešto što se tiče samo problema kod drugih ljudi tj. negativnih ili nedobrih ( da ne kažem Najgorih  Empatija  2622776893 ) emocija.
Ako je tako onda jesam empata, kad su u pitanju ljudi kojima se na neki način, ili u nečemu divim.
Admin
Admin
Direktor
Direktor

Broj poruka 270

Datum upisa 25.12.2012
Lokacija : Najgori forum
Raspoloženje Raspoloženje : Najgore

https://najgori.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od Ђаво лично Uto Jan 08, 2013 7:27 am

Ја сам некад давно био у Омпатији; леп, приморски градић...  Empatija  2238782717
Ђаво лично
Ђаво лично
Junior Najgori
Junior Najgori

Broj poruka 523

Datum upisa 26.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od pesma Pon Jun 17, 2013 1:23 am

A ja u Apatiji, selu pored Apatina, gde sam se empatisala sa pivopijama ,posle mi bilo muka od tolikog piva, bacila peglu i... Otišla.

Empatija je dobra ako pored toga što sa nekim saosećaš, želiš  i možeš da mu pomogneš na neki koristan način, u drugim slučajevima može da bude jako veliki problem za onoga ko pretera u empatisanju, napuni se negativnom energijom i seje je okolo, od kukamakanja vajde nema niko.

Lažni dušebriznici naprave više štete nego koristi od svoje empatije, sa reči, osećaja na dela-to je pravi put kad se sa nekim saoseća, inače je sve samo demagogija od koje se hleb ne jede.
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od Marea Pon Jun 17, 2013 2:23 am

Danas se cak i empatija glumi, sve zarad licnog zadovoljstva, tako da se ponekad pitam ima li veceg egoizma no saosecati s drugima da bi tebi bilo dobro..
Marea
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od pesma Pon Jun 17, 2013 11:28 pm

Toga ima i previše, te glume tj tog prenemaganja. cry2 Ko narikače kraj groba,kukaju da kukaju zato što to tako treba...
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od Marea Uto Jun 18, 2013 12:31 am

Da, a sto je najgore ima tu i onih suprotnosti, neki ljudi vole da budu zaljeni, pa s toga se i zale, kukaju itd.
Marea
Marea
Senior Najgori
Senior Najgori

Broj poruka 1368

Datum upisa 07.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od pesma Čet Avg 22, 2013 11:43 pm

Empatična sam preterano,saosećam naročito sa životinjama, ili sam ja karika koja nedostaje u darvinovoj teoriji evolucije, ili je nešto drugo u pitanju, ali sve više i više saosećam sa životinjama, sa ljudima nešto manje, deca,stari i bolesni su posebna kategorija, sa njima se saživim, to ubija. Jooojjj meeeneeee kukuku prekukuuu
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

 Empatija  Empty Re: Empatija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu