Najgori forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Književni odlomci i citati

+4
micikapicika
krtica
Uther Pendragon
pesma
8 posters

Strana 1 od 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Pon Avg 12, 2013 2:07 am

Ako čovek pošteno i objektivno porazmisli o življenju, doći će do zaključka da su dani samo hodanje kroz sate pune besmislenog i jednolikog posla, da su noći i spavanje obična nesvestica u kojoj i ne postojimo i da je, za svakog čoveka, jedino pravo i značajno ono vreme pred san, oni trenuci kad sanjarimo o sebi i ljudima oko nas! Kad legnete, pa u mašti počnete da listate stranice svojih želja, pa evidenciju ostvarenja, pa da zamišljate kako ćete učiniti ono što morate učiniti, kako ćete očarati osobu koja je za očaravanje, ili pljunuti svog neprijatelja i reći mu ono što se niste setili, ili usudili, da mu kažete. Tek u tim večernjim sanjarenjima čovek živi svoj pravi život. I nikada ne možete zaista upoznati čoveka, ako ne saznate šta on prevrće po glavi dok ne zaspi!


Radivoj Lola Djukić


Poslednji izmenio pesma dana Sre Okt 09, 2013 9:54 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Pon Avg 12, 2013 2:12 am

"...Ima u dusi mojoj oziljak koji samo u snu boli.
I ne znam od kog bola on je ostao,i da li je to bilo jutro ili suton kad se urezao u moju dusu..." Takva je nasa dusa.
Ispunjena uspomenama koje nas rastuze,nasmeju,zabole. Ponekad namjerno diramo te stare oziljke iako znamo da nas ceka neprospavana noc. Pa onda kroz prozore gledamo u neko tudje nebo i uzalud trazimo one zvjezde ka kojima smo nekad davno upirali ceznjive poglede i samo njima odavali tajne prvih mladalackih ljubavi.Pa se naprezemo da cujemo onaj ljetni povjetarac sto je saputao u krosnjama drveca ispod kojeg smo se,drzeci svoju prvu ljubav za ruke,skrivali od radoznalih pogleda. Ali...umjesto tog sapata samo uzdah srca svoga cujemo. Prohujalo je vrijeme i mnoge vode protekle....nema vise ni parnjaca ni zvizduka vozova koji su najavljivali da smo blizu onog koji nas na nekom sivom peronu ceka uzdrhtalog srca.Niti iscekivanja postara da nam glas od voljene osobe donese pa da po ko zna koji put procitamo rijeci koje su drhtavom rukom pisane; "ljubim te", "mislim na tebe", "nedostajes mi".Pa prislonimo pismo na grudi i uzdahnemo od nekog slatkog bola sto nam kroz srce mine... Od svega ostase samo uspomene od kojih se pobjeci ne moze.Cak i kada bi znali put sto vodi u zaborav,mi nebi posli njime.Vec se uvijek istom stazom vracamo sto vodi do mora uspomena.I uronimo u te talase koji nas miluju,nose,vuku u dubine....I plovimo,plovimo ka onim nekim dalekim,nedostiznim obalama sto nas svake noci zovu i mame. I onda se odjednom probudimo jer se uplasimo da cemo potonuti u tom uskovitlanom moru uspomena.A kad se pogledamo u ogledalo...vidimo ispod ociju nekoliko sitnih kapi...blistavih...slanih..."


Desanka Maksimović
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Pon Avg 12, 2013 2:14 am

" Boze moj! Citav minut blazenstva! Pa zar je to malo, makar i za ceo zivot covecji? '' Fjodor Mihajlovič Dostojevski
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Pon Avg 12, 2013 2:16 am

"Nisam više osjećao ni grad ni ulicu, ni njezino ime, ni svoje, osjećao sam samo da sam ovdje stran i da, na divan način razriješen, stojim u nečemu nepoznatom, da u meni nema nikakve namjere, ni poslanja, ni veze sa bilo čime, a ipak sam sav taj mračni život oko sebe osjećao u jednako punoj mjeri kao i krv pod vlastitom kožom. Prožimao me je samo taj osjećaj, da se za mene ne dogadja ništa, a ipak, da mi sve pripada.
Taj najblaženiji osjećaj najdubljeg i najistinitijeg doživljavanja možemo doživjeti samo ako ne sudjelujemo ni u čemu. Taj je osjećaj jedan od živih izvora moga unutarnjeg bića i u nepoznatoj me okolini uvijek prožima kao neka naslada."


Štefan Cvajg
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Pon Avg 12, 2013 2:17 am

"Mnoge bi mi stvari bile jasne da mi ih nisu objasnjavali!" S.Jezi-Lec
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Pon Avg 12, 2013 2:20 am

"Osećamo se najbespomoćnije kada smo napravili odluku ne odlučivši ništa, kada sami ne krojimo svoje živote."

"Loše stvari, nisu najgore stvari koje nam se mogu desiti. Najgora stvar koja nam se može dogoditi je Ništa!"


Ričard Bah "Jedno"
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Pon Avg 12, 2013 2:22 am

"Za smeh je, pre svega, potrebna iskrenost, a zar ima iskrenosti kod ljudi? Za smeh je potrebna nezlobnost, a ljudi se najčešće smeju pakosno. Iskren i nezlobiv smeh znaci veselost, a zar ima kod ljudi u današnje vreme veselosti i umeju li ljudi da budu veseli? Veselost čoveka je najvidnija crta njegova, koja ga najviše odaje. Jedan karakter dugo ne možete upoznati, ali čim se čovek bar jedanput nasmeje sasvim iskreno, pokazaće vam se njegov celi karakter odmah kao na dlanu. Samo čovek vrlo visokog i vrlo sretnog razvitka ume da bude veseo i da zarazi druge, to jest neodoljivo i dobrodušno veseo. Ne govorim o njegovom umnom razvitku, nego o karakteru, o celom čoveku. Na taj način, ako želite da prozrete čoveka i da upoznate njegovu dušu, ne posmatrajte kako ćuti ili kako govori, ili kako plače, ili čak kako se uzbuđuje plemenitim idejama, nego bolje da pogledate kako se smeje. Ako se dobro smeje, znajte da je dobar čovek. Ja zato dobro znam da je smeh najsigurnija proba duše. Pogledajte dete: jedino deca umeju da se dobro smeju do savršenstva i zbog toga i jesu privlačna."

F. M. Dostojevski - Smeh - Proba Duše
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Pon Avg 12, 2013 2:23 am

Nisu oni koje nazivamo pokojnicima tako mrtvi kao što se to obično misli. Isto kao što ni oni koji sebe smatraju živima nisu onako ni onoliko živi koliko bi hteli da izgledaju i kako sami sebe vide.



I. Andrić
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Uto Avg 13, 2013 11:44 pm

''Srećni nikad ne razmišljaju o sreći. To je posao za nesrećne. Svi primete sreću u nesreći, a o nesreći u sreći razmišljaju samo blesavi. I iskusni… ''

Đorđe Balašević
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Uto Avg 13, 2013 11:45 pm

''Tajna se duže pamti nego jasna istina. ''

Meša Selimović
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Uto Avg 13, 2013 11:47 pm

''Ono što je najlepše u iskrenoj i dubokoj ljubavi u kojoj je sve lepo, to je da u odnosu prema onome koga volimo nijedna naša mana ne dolazi do izražaja''

Ivo Andrić
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Čet Sep 12, 2013 8:19 pm

"Samo su glupaci lukavi, a samo inteligentni ljudi mogu biti naivni. Lukavstvo nije izvor nikakve ideje o životu, a naivnost sama po sebi uvek predstavlja izvesnu ideju o stvarnosti, makar obicno idealiziranu. Naivni su oni ljudi koji o životu imaju bar svoju iluziju, a lukavi su, naprotiv, osuðeni da uvek izoblicavaju i degradiraju istinu. Naivnost, to je mladost srca, pa cak i u poznim godinama. Naivnost znaci ulepšavati sve oko sebe. To je napraviti unutrašnji kriterijum vecim i od spoljnih dokaza. Naivnost je dakle osobina lepih duša." 

Jovan Dučić
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Čet Sep 12, 2013 8:20 pm

Knjige uvijek imaju više duha nego ljudi koje susrećemo. (Komtes d'Albani)
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Čet Sep 12, 2013 8:21 pm

‎"Neki ljudi nas iznenadjuju svojom dobrotom. Odvikli smo se od dobrote. Ne razumemo zašto nam neko nešto čini ako ne traži nikakvu protivuslugu. Dobrota se ne može vratiti jer se i ne daje. Dobri ljudi su dobri zbog sebe, a ne zbog drugih."D.Radovic
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Čet Sep 12, 2013 8:23 pm

''Nacionalizam je kič: u srpskohrvatskoj varijanti, borba za prevlast oko nacionalnog porekla licitarskog srca. Nacionalista, u principu, ne zna ni jedan jezik, niti tzv. varijante, ne poznaje druge kulture (ne tiču ga se). Ali stvar nije tako prosta. Ako zna neki jezik, što će reći da kao intelektualac ima uvid u kulturno nasleđe neke druge nacije, velike ili male, to mu znanje služi samo tome da uspostavlja analogije, na štetu onih drugih, naravno. Kič i folklor, folklorni kič, ako vam se tako više sviđa, nisu ništa drugo do kamuflirani nacionalizam, plodno polje nacionalističke ideologije. Zamah folklorizma, kod nas i u svetu, nije antropološke prirode, nego nacionalističke. Insistiranje na famoznom couleur locale takođe je, ako je izvan umetničkog konteksta (što će reći ako nije u službi umetničke istine), jedan od vidova nacionalizma, prikrivenog.'' Danilo Kiš
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Čet Sep 12, 2013 8:25 pm

''Vrline jednog čovjeka mi primamo i cijenimo potpuno samo ako nam se ukazuju u obliku koji odgovara našim shvatanjima i sklonostima.'' Ivo Andrić
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Čet Sep 12, 2013 8:31 pm

''Čovjek ide od cilja do cilja i, bez obzira ostvario ih ili ne, dolazi do onog konačnog, iza koga zjapi – ništa. Za ljude visokih umnih potencijala opasno je tragati za smislom života. To traganje može ih odvesti u ludilo ili samoubojstvo. Daleko sam i od jednog i od drugog, samo osjećam da je moj brod otišao, da ću se ukrcati u neki drugi koji mi bude suđen i kao slijepi putnik krenuti ne znajući kamo vodi. Ne vjerujem da ću nešto otkriti neotkriveno. Prosto, ja sam čovjek koji je za svoje godine isuviše vidio, isuviše čuo, isuviše zna, a ostao sam u tunelu vlastite izgubljenosti i suvišnosti. Podsjetnik sam koga treba uklonuti da nikog više ne podsjeća, budilnik koga treba zaustaviti da nikom više ne zazvoni!"
 
Nura Bazdulj Hubijar
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Čet Sep 12, 2013 8:36 pm

» Najviša je pobeda i najviši dar od boga unutrašnji život...Oni koji imaju unutrašnji život, koji su se rodili tako da će ga imati osete jednog dana skepsu, ne suvu , nego svetlu skepsu prema svemu što je pojava i sadržina spoljnjeg sveta. Skepsa je svetla zato što čovek zadrži i ljubav za spoljašnji svet i razumevanje spoljašnjeg sveta, ali ceni i meri taj svet iz drugog jednog sveta u kojem je samostalniji, moćniji i srećniji. Ako ima sreće za čoveka, ona je samo u unutrašnjem životu.«  Isidora Sekulić
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Sre Sep 18, 2013 6:09 am

Sutrašnja umjetnost dat će nam Zemlju kao zelenu loptu, što se kupa u toplim morima, zemlju opranu od krvi i od stanja razumnoga čovjeka nedostojnih. Zvjezdanu, staklenu, prozirnu, smaragdnu Zemlju, što će ploviti po mračnim daljinama nepoznatog vremena kao rasvijetljena nebeska svjetiljka.
Miroslav Krleža o 21. veku
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Čet Sep 19, 2013 4:29 am

... Pomislio sam da vreme nije samo reka, koja se neprestano izliva iz korita, tako da čovek mora da beži, dok ona plavi sve iza njegovih leđa, da ne mora da beži u budućnost, praznih ruku, bez ičega, dok mu reka briše tragove sa svakim korakom, neprestano, kada iz jedne sekunde ulazi u drugu. Samo naša beznadežna usklađenost, umor čula, nestvarna snaga sećanja i navika, koja nas štiti, vidi to nepoznato u očima kada ih otvorimo ujutru, izbačeni talasima na obalu još jednog nepoznatog dana. Svakog jutra stupamo na nepoznato mesto, i ostaju nam samo slaba i prevrtljiva sećanja, koja nam govore ko bismo mogli da budemo. Nepovezana, pohabava sećanja, koja više ne prave razliku između sveta kroz koji smo usput prošli i senki koje je on bacio na izbušenu vetrovitu glavu, dok smo bežali napred, sve dalje. Ponekad savladamo strah od spoticanja i okrećemo se da pogledamo poslednji put, jer ne razumemo to nepoznato što nam ide u susret, i reči kojima ćemo ga nazvati, ipak će biti beznadežno neadekvatne, i tako bežimo od razaranja vremena, unazad, dok ne postanemo ništa drugo do priča koja govori o svemu što smo propustili....

Jens Kristian Grendal “Tišina u oktobru”
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Čet Sep 19, 2013 4:37 am

Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bežiš od nje. Ne moraš bežati, ne moraš je se bojati. Moraš voleti. Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bežati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time.

(Herman Hesse)
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Pon Sep 23, 2013 11:06 pm


'' Postoje četiri opcije:

1. Neko ima šta da kaže i to i kaže.
2. Neko ima šta da kaže, ali kaže nešto drugo.
3. Neko nema šta da kaže i ćuti.
4. Neko nema šta da kaže, ali ipak pušta da reči teku.
Književnost je, u svom pravom značenju, opcija 2. Mnoge knjige spadaju pod opciju 4, naročito od kada je pisanje postalo profesija. Opciju 1 preporučuje Šopenhauer. Opciji 3 se nema šta prigovoriti, ali je veoma neuobičajena.,,

Postoje četiri stvari kojima se ne može težiti: autentičnost, šarm, nesreća, poezija.''

H.Engdal – Meteori
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od pesma Sre Sep 25, 2013 10:40 pm

"U početku mi niko nije verovao, mislili su da se izmotavam, ali malo pomalo ljudi su počeli da me gledaju sumnjičavo, i zaobilaze u širokom luku. U stvari, ludilo je bila moja poslednja ideja. Išao sam ulicom i lajao, razgovarao sam sam sa sobom, pretvarao sam se u životinju. Tzv. unutrašnji monolog se ospoljio, izašao je na ulicu, prikazivao se. Iako je to besmislica: monolog može biti samo spoljašnji, a nikako unutrašnji, kada je unutrašnjost u pitanju, uvek se radi o dijalogu. Unutra su uvek bar dvojica, onaj koji nagovara i onaj koji odgovara. Ako pak šetam ulicom i govorim naglas, a u blizini nema nikoga da to čuje, pa i da eventualno odgovori, to je onda zbilja monolog, ali spoljašnji monolog. Monodrama. Nema ludila bez javnosti."
Slobodan Tišma ''Bernadijeva soba''
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od Uther Pendragon Čet Sep 26, 2013 6:18 am

„Ljudi uvek krive okolnosti. Ja ne verujem u okolnosti. Ljudi koji uspeju u ovome svetu su ljudi koji traže okolnosti koje žele, i, ako ne mogu da ih nađu, naprave ih.“ 


George Bernard Shaw
Uther Pendragon
Uther Pendragon
Junior Najgori
Junior Najgori

Broj poruka 606

Datum upisa 17.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od Uther Pendragon Čet Sep 26, 2013 6:49 am

Strpljenje je gorko, ali plodovi su mu slatki.

Aristotel
Uther Pendragon
Uther Pendragon
Junior Najgori
Junior Najgori

Broj poruka 606

Datum upisa 17.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Književni odlomci i citati Empty Re: Književni odlomci i citati

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu