Najgori forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”

5 posters

Ići dole

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” Empty “Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”

Počalji od pesma Sub Jan 18, 2014 8:37 am

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” G8hrssjw

Ubunutu filozofija

Reč Ubuntu ima koren u Bantu jezicima južne Afrike i predstavlja originalni afrički koncept. Značenje reči: “Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”.  Slično slikovitom opisu: “Jednu je slamku lako slomiti, ali snop slamki je teško”.

Ubuntu je etička i humanistička filozofija, fokusirana na oslanjanje i odnos među ljudima.

Ubuntu je socio-religijsko-filozofski pravac koji vuće korene iz subsaharske Afrike. Sama rec Ubuntu potiče iz Bantu jezika (množina). Zulu narod ima običaj da kaže "Umuntu Ngumuntu Ngabantu", što znači "da čovek može da postane čovek, samo kroz druge ljude", što je u stvari i esencija Ubuntu filozofije.

Nadbiskup Desmond Tutu objašnjava Ubuntu na ovaj način: ” Osoba s Ubuntu je otvorena i dostupna drugima, potvrđujući druge, ne oseća se ugroženom ako su drugi sposobni i dobri, on ili ona ima za pravilo samouverenost koja dolazi od spoznaje da su on ili ona pripadnici veće celine i oseća se poniženo kada su drugi poniženi, te kada su drugi mučeni ili potlačeni. Jedna od izreka u našoj zemlji je Ubuntu – bit ljudskog bića. Ubuntu govori posebice o činjenici da ne može postojati ljudsko biće u izolaciji. To govori o našoj povezanosti. Ne možete biti čovek sami od sebe, a kad imate ove kvalitete – Ubuntu – to potvrđuje vašu velikodušnost.

Mi mislimo o sebi previše često samo kao pojedinci, odvojeni jedni od drugih, dok ste povezani i ono što radite uteče na celi svet. Kada radite dobro, dobro se prostire svuda, to je za celo čovječanstvo. ”
To je onaj poznati ''efekat leptira'', onako kako činimo, onako će nam i biti, svi smo povezani.

Nelson Mandela objašnjava Ubuntu ovako: ” Putnik kroz zemlju zaustavlja se na selu i on ne mora pitati za hranu ili vodu. Kada dođe, ljudi mu sami daju hranu, zabavljaju ga. To je jedan aspekt Ubuntua, ali za sobom vuče različite aspekte. Ubuntu ne znači da se ljudi ne bi trebali sami obogatiti. Pitanje je: Hoćete li to učiniti kako bi omogučili zajednici oko vas da bude sposobnija i bolja?

Ubuntu u Africi ima snažan politički, ali prvenstveno verski značaj.

S obzirom da u Africi postoje mnogobrojne zajednice, sa svojim ritualima i verovanjima, svima je zajedničko verovanje da preci nastavljaju živeti među živima kao duhovi, te ukoliko imate nekakav problem ili potrebu – obrati ćete se precima, koji će se za vas zauzeti kod Boga i ljudi. Tako se održava veza i sa živima i sa mrtvima na istoj razini, tvoreći jedinstveno zajedništvo dva sveta. Tako će afrikanac dati sve od sebe  da postane predak vredan poštovanja.
 
Da bi postao ljudsko biće čovek mora da oseti druga ljudska bića oko sebe, da oseti saosećanje, milosrđe, ljubav, da primi pomoć. Da nauči i shvati važnost davanja i pomoći, jer ako ne daješ deo sebe i ne pomažeš onima kojima je pomoć potrebna, onda nisi ljudsko biće, ne nosiš Ubuntu, odnosno Ubuntu nije deo tebe.

Modernim jezikom govoreći, Ubuntu znaci biti altruista, čovek koji daje i pomaže bez plate i želje za revanšizmom.

Svako od nas bi takođe trebalo da se zapita da li nosi Ubuntu u sebi? Koliko je spreman da pomogne zajednici u kojoj živi? Koliko je spreman da se posveti onima kojima je njegova posvećenost bitna? Koliko je spreman da nesebično podeli sa nekim ono što je sa mukom stekao?
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” Empty Re: “Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”

Počalji od Komsinica Sub Jan 18, 2014 1:59 pm

pesma ::“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” G8hrssjw


Da bi postao ljudsko biće čovek mora da oseti druga ljudska bića oko sebe, da oseti saosećanje, milosrđe, ljubav, da primi pomoć. Da nauči i shvati važnost davanja i pomoći, jer ako ne daješ deo sebe i ne pomažeš onima kojima je pomoć potrebna, onda nisi ljudsko biće, ne nosiš Ubuntu, odnosno Ubuntu nije deo tebe.

Modernim jezikom govoreći, Ubuntu znaci biti altruista, čovek koji daje i pomaže bez plate i želje za revanšizmom.

Svako od nas bi takođe trebalo da se zapita da li nosi Ubuntu u sebi? Koliko je spreman da pomogne zajednici u kojoj živi? Koliko je spreman da se posveti onima kojima je njegova posvećenost bitna? Koliko je spreman da nesebično podeli sa nekim ono što je sa mukom stekao?
Ovo bi komotno moglo i na onu temu "sloboda"osmeh Pa i sve moguce teme o ljubavi:) Lupamo kako volimo, aman ljubimo, vecinom neke tamo partnere, a koliko u biti ljubimo, jer sve se vecinom svede na: ocekujem, daj mi, uzimama, i slicno. Rijec "bezuslovno", koja jedina definise ljubav (prema svemu) polako izumire. 

Malo, jako malo je istinskih altruista ostalo, a jos manje ih se "odgaja". I u tome lezi "tajna" odrzanja zivota kakvim ga znamo, grubo receno "ljudske civilizacije". 
Sve dok "ocekujemo" da saznamo "sta je u tome za mene", koja je moja korist, polako klizimo ka ivici.
Komsinica
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” Empty Re: “Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”

Počalji od micikapicika Sub Jan 18, 2014 11:59 pm

Komsinica ::
Sve dok "ocekujemo" da saznamo "sta je u tome za mene", koja je moja korist, polako klizimo ka ivici.
U pravu si.  uredu 

"Braćo, volimo jedan drugoga! Ljubav je od Boga i onaj ko voli rođen je od Boga i poznaje Boga. Ko ne voli ne zna Boga, zato jer je Bog ljubav", rekao je apostol Jovan.

Izgleda da je teško voleti sve ljude. Ali, svaki posao izgleda nam težak dok ne naučimo da ga radimo. Ljudi sve nauče: i da šiju, i da tku, i da oru, i da kose, i da kuju, i da čitaju i pišu. Tako treba naučiti i da volimo sve ljude. A to nije teško naučiti, jer je ljubav prema ljudima usađena u našu dušu.

"Boga niko nije video nigde; ali, ako mi volimo jedan drugoga, on živi u nama."

A ako je Bog ljubav i živi u nama, onda nije teško naučiti da ga volimo. Treba samo starati se da se otresemo onoga što smeta ljubavi, da se oslobodimo onoga što je sputava. I čim počnemo tako da činimo, ubrzo ćemo izučiti najvažniju i najpotrebniju nauku na svetu: ljubav prema ljudima.''

Lav Tolstoj je bio afrikanac. Ja sam malo manje Ubunutu ali se trudim.  Very Happy
micikapicika
micikapicika
Član u razvoju
Član u razvoju

Broj poruka 204

Datum upisa 05.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” Empty Re: “Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”

Počalji od krtica Ned Jan 19, 2014 12:22 am

Ja sam ono što nisam,zato smo mi ono što nismo. Vidim u ovom smisao. 

Svi lažu. isuse
krtica
krtica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 361

Datum upisa 29.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” Empty Re: “Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”

Počalji od Komsinica Ned Jan 19, 2014 2:02 am

micikapicika ::

Lav Tolstoj je bio afrikanac. Ja sam malo manje Ubunutu ali se trudim.  Very Happy
I to je najbolje sto jedan moze da radi:) Sve se slozi kao puzzle:)
Komsinica
Komsinica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 324

Datum upisa 12.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” Empty Re: “Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”

Počalji od pesma Ned Jan 19, 2014 4:57 am

micipici :: Ljudi sve nauče: i da šiju, i da tku, i da oru, i da kose, i da kuju, i da čitaju i pišu. Tako treba naučiti i da volimo sve ljude. A to nije teško naučiti, jer je ljubav prema ljudima usađena u našu dušu.
Neki kao da su se od te ljubavi operisali.

Ne vredi učiti, nametati nešto što ide iz osećaja... Kako omekšati kamen? Možda i može.

micipici ::"Boga niko nije video nigde; ali, ako mi volimo jedan drugoga, on živi u nama."
On živi u svima nama - mi smo On. To tvrdim toliko dugo, zbog toga me smatraju ludom. ludaca 
micipici ::A ako je Bog ljubav i živi u nama, onda nije teško naučiti da ga volimo. Treba samo starati se da se otresemo onoga što smeta ljubavi, da se oslobodimo onoga što je sputava. I čim počnemo tako da činimo, ubrzo ćemo izučiti najvažniju i najpotrebniju nauku na svetu: ljubav prema ljudima.''
Treba ''samo starati se da se otresemo onoga što smeta...'' Uh veliko to SAMO, veliko kao čovečanstvo.
micipici ::Lav Tolstoj je bio afrikanac. Ja sam malo manje Ubunutu ali se trudim.
Afrika je kolevka čovečanstva. Ako je Lav Tolstoj afrikanac, svi Rusi potomci Srba, onda su Srbi prvi Afrikanci, sve je jasno, Ubunutu je srpska reč poreklom iz Uba, jasno da mi Srbi volimo sve dok nas svi mrze, analogno tome, svi drugi treba da se trude, mi smo se otresli svega što nam smeta... Uhvatio me ''deretizam''  cry2

Uopšte nije lako biti altruista.
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” Empty Re: “Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”

Počalji od Valter Ned Jan 19, 2014 7:32 am

Altruzam bi trebao biti prirodan ljudskoj rasi, ko će kome da pomogne, ako ne svoj svome?

Ljudi su prepuni straha i predrasuda, to ih deli. Selo selu neće da pomogne kada naiđe neka nevolja, čovek čoveka gleda kao vuka, svi se nadaju da će ih nesreća zaobići.
Valter
Valter
Najgori član
Najgori član

Broj poruka 85

Datum upisa 15.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

“Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo” Empty Re: “Ja sam ono što jesam, zato što smo Mi ono što jesmo”

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu