Najgori forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zašto bog dopušta zlo?

2 posters

Ići dole

Zašto bog dopušta zlo? Empty Zašto bog dopušta zlo?

Počalji od pesma Sub Sep 07, 2013 4:23 am

Zašto bog dopušta zlo? Thanks-giving-prayer-0112


Svedoci smo patnje, bola i stradanje nevinih ljudi, dece, staraca, bolesnih, svuda na svetu. Svako od nas se upitao bar nekada, zašto to bog dopušta?

Pročitala sam jedan tekst Wilhelm Busha, pastora i evangeliste, evo kako on to objašnjava:

       ''  Na svetu  se događaju grozne stvari! Zbog takvih stvari i događaja rađaju se u ljudskim mislima pitanja: 
"Pa gde je onda Bog, zar ne vidi sve to? Zašto ćuti? Zašto Bog dopušta zlo?
 Neki ludak uleti u osnovnu školu i bacačem plamena pobije dvanaestero male dece. I opet se pred nas postavlja pitanje: "Gdje je bio Bog? Zašto je On to dopustio?" postoji mnogo ljudi koji bi nam mogli ispričati slične priče i na kraju, s pravom, postaviti to pitanje. Nemački pisac Friedrich Schiller napisao je pesmu koju nazva: "Pesma radosti". U njoj je i ovaj stih: "Braćo, nad zvezdanim šatorom sigurno stanuje ljubljeni Otac!" Nasuprot tome, čovek današnjice je sklon reći: "Braćo, nad zvezdanim šatorom ne stanuje nikakav ljubljeni Otac!" Kad neko tako počne razmišljati, kad dođe do pitanja kao: "Gde je Bog? Zašto On to dopušta?" vjerovatno će doći do tačke kada će se u njegovu umu pojaviti opasne sumnje da Bog možda ni ne postoji?! Možda ne postoji ni nebo?! Možda je ateizam ipak u pravu?!
Dragi prijatelji, onaj u čijem umu nastanu takve misli, trebao bi se uplašiti. Bilo bi užasno kada bi bila istina da Bog ne postoji. Tada, bi mi ljudi, bili poput životinja - sami i napušteni. Tada bi bili poput izgubljene dece koja ne mogu pronaći put do kuće. - Da ne postoji Bog? To bi bilo grozno! Kad mi neko kaže: "Ja sam ateist!" ja mu kažem: "Nemate pojma što ste time izrekli!" - Da ne postoji ništa iznad nas? Da smo napušteni? Da smo sami jedan s drugim?
Kao pastora često mi postavljaju pitanje: "Zašto Bog sve to dopušta?" Pre svega, znajte da ja nisam Božji ministar unutarašnjih poslova. On mi nije poverio svoje planove ili mi ih izdiktirao u stenogram. Razumete li to? Osim toga glupo je postavljati takva pitanja - kao da mi možemo razumeti Boga. Jednog dekana ili vrhovnog crkvenog poglavara bih još mogao razumeti, ali Boga teško da mogu pravilno razumeti. Bog kaže: "Moje misli nisu vaše misli, i moji puti nisu vaši puti." To dovoljno jasno govori. Ali u Bibliji naiđoh na još neke spoznaje, pa bih vam htio odgovoriti.
Ono što bih želeo naglasiti u vezi tog pitanja je to da je to pitanje krivo postavljeno. ono, je postavljeno na ovakav način: U sudnici na sudačkoj stolici sjedi pastor Busch. Na mestu optuženika sedi Bog. Tada mu kažem: "Optuženi Bože, kako možeš dopustiti da se sve to događa? Zašto ćutiš na sve to?" Da vam iskreno kažem, takav Bog koji bi nas ostavio u sudačkoj stolici, a da On sedi na mestu za optužene, ne postoji. Jednom, jedan čovek na rudarskom štrajku mi kaže: "Čuj me pope! Ako postoji Bog, u što ja nisam siguran, ali možda nekakav postoji, tada ću kad umrem stati pred njega i reći mu: - i tada je počeo urlati - "Zašto si dopuštao da ljudi umiru na bojištima? Zašto si dopuštao da deca gladuju? Zašto si dopuštao bolesti? Zašto? i tada ću mu reći; "Bože gubi se! Nestani!" Čovek je ogorčeno urlao. Tada i ja počeh vikati: "Tako je! Dolje s rakvim Bogom!" on odjednom potpuno ušuti. Sav u čudu me upita: "Samo trenutak! Pa vi ste pastor? Ne možete vi vikati: dole s takvim Bogom!" Na to mu ljutito odgovorih: "Slušaj! Bog pred kojega bi ti mogao na ovaj način doći, bog na kojeg se možeš derati i koji bi ti dopustio da ga izvedeš na optuženičku stolicu, takav bog postoji samo u tvojoj mašti." Takav bog ne postoji! Ali postoji stvarni Bog pred kojim ćeš ti stajati kao osuđenik, pred kojim nećeš moći ni usta otvoriti. Postoji samo Bog koji će tebe pitati: "Zašto me nisi proslavljao? Zašto me nisi prizivao? Zašto si lagao? Zašto si živeo nečistim životom? Zašto si mrzeo? Zašto si se svađao? Zašto si...?" To će te on pitati. Tada će ti zastati reč u grlu. Nećeš moći dati ni jedan odgovor! Ne postoji Bog kojemu bi mi mogli reći: "Gubi se!" Ali postoji živi Bog koji je stvaran i svet, i koji bi tebi jednoga dana mogao reći: "Nestani, gubi se!"
Danas kad ljudi prebacuju Bogu: "Kako to Bog može dopustiti?" mogu im reći: "Takav budalasti bog koji bi nam dopustio da ga optužujemo i da mu predbacujemo ne postoji. Postoji samo jedan svet i pravedan Bog koji optužuje mene, odnosno vas. Jeste li dosad poštovali sve Božje zapovjedi, ne prekršivši ni jednu? Dobro promislite! Bog se nije nimalo šalio predajući ljudima svoje zapovedi. Dakle, mi smo ti koji smo optuženi - ne Bog!
Willhem Busch

Nije mi baš jasno što je to tako? Bog me voli? Bog voli sve ljude? Čemu onda zlo?

To je ono u hrišćanstvu što  me ponekada zbunjuje,jer, isto se tvrdi da je Bog Ljubav,kakva je to ljubav koja osudjuje ili kuša, ne da da se pitaš dok te ona proziva i sudi ti? 

Ima onih koji će reći'' bez kušnje nema mogućnosti da se izabere dobro, da slobodno biraš, zato postoji zlo''. Čemu zlo? Ako postoji zbog kušnje, čemu takva kušnja? 

No,ima i drugačijih pogleda na to pitanje ,pa da vidimo...
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Zašto bog dopušta zlo? Empty Re: Zašto bog dopušta zlo?

Počalji od pesma Sre Okt 16, 2013 9:29 pm

I šta je to ustvari pakao? Gde je djavo?
pesma
pesma
Sekretarica
Sekretarica

Broj poruka 3459

Datum upisa 26.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Zašto bog dopušta zlo? Empty Re: Zašto bog dopušta zlo?

Počalji od krtica Sre Okt 16, 2013 10:26 pm

pesma ::I šta je to ustvari pakao? Gde je djavo?
Sve ti je to ovde na ovoj šugavoj planeti sestro.
krtica
krtica
Otpali član
Otpali član

Broj poruka 361

Datum upisa 29.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Zašto bog dopušta zlo? Empty Re: Zašto bog dopušta zlo?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu